Aktuality

Setkání členů pastoračních rad farností

Povinnost zřídit ve farnostech pastorační rady vznikla letos v dubnu, kdy biskup Pavel Konzbul zveřejnil Stanovy pastoračních rad farností v diecézi. Stalo se tak na základě výsledků Synody, která v diecézi probíhala v letech 2021-2022.  Hlavním úkolem pastoračních rad by mělo být vytváření programu, který konkrétní společenství povede k naplnění poslání v oblasti svědectví (misie, evangelizace), liturgie, vyučování (katecheze) a služby (diakonie).

„Pastorační rady by se měly snažit o provazování jednotlivých společenství a hnutí
v rámci farností a o aktivní komunikaci s obecními samosprávami a zájmovými organizacemi. Především by měly usilovat o dialog, sbližování a kormidlování věřících směrem, který povede blíž k Bohu,” dodává biskup Pavel.

Aby měli členové pastoračních rad pro tyto úkoly možnost načerpat inspiraci a sílu, zve brněnský biskup k oblastním setkáním. Na každém z vybraných míst by se měli sejít zástupci pastoračních rad farností podle příslušnosti k děkanství.
 
Program setkání by měl blíže představit úkoly, které jsou pastoračním radám svěřeny, a způsoby, jakými je možné je naplňovat. „Účastníci budou moci společně také sdílet zkušenosti i pozitivní příklady toho, co se daří u nich ve farnosti. Jedním z cílů je právě předávání zkušeností a získání nových podnětů a nápadů k utváření společenství,” upřesňuje diecézní vikář pro pastoraci o. Pavel Šenkyřík.

TERMÍNY SETKÁNÍ, NA KTERÉ VÁS ZVEME:

4. 10. v Hustopečích (sál pod kostelem sv. Václava, Dukelské náměstí)
pro děkanství: Hustopečské, Slavkovské, Hodonínské, Břeclavské, Mikulovské, Moravskokrumlovské a Rosické

11. 10. v Novém Městě na Moravě (kulturní dům, ul. Tyršova)
pro děkanství: Žďárské, Boskovické, Tišnovské a Velkomeziříčské

25. 10. v Jaroměřicích nad Rokytnou (Lidový dům, Náměstí Míru 24)
pro děkanství: Telčské, Moravskobudějovické, Znojemské, Vranovské, Třebíčské a Jihlavské

8. 11. v Brně (Biskupské gymnázium, Barvičova 85)
pro děkanství: Brněnské, Modřické a Blanenské
 

Na viděnou se těší
Pavel Konzbul, brněnský biskup

Vloženo 07.10.2023

Nabídky Klášterní turistiky

Na brožuře Klášterní turistika se před dvěma lety podílelo 27 klášterů a klášterních společenství v České republice a je pozvánkou k návštěvě 18 poutních míst. Nabídku ubytování představuje 10 objektů, jako jsou například penziony, hotel, zahradní domky.

Tiskovina je stále dostupná v elektronické podobě ZDE

Idea KLÁŠTERNÍ TURISTIKY je myšlenkově propojená s projektem Církevní turistiky, pod jejíž značkou se zaměřuje na specifický charakter fungujících klášterů na území České republiky. Cílem projektu je propagace klášterní nabídky v oblasti cestovního ruchu veřejnosti.

Nejčastěji se jedná o nabídku možnosti ubytování v areálech klášterů s možností účasti na duchovních programech komunity nebo jen v atmosféře ztišení a jiného rytmu života. Návštěvníci jsou také zváni do klášterních kaváren, restaurací, muzea a galerie. Brožura prezentuje i nabídku klášterních produktů nejrůznějšího charakteru - cukrovinky, ovocné produkty, svíčky, keramiku, církevní textilie, liturgické potřeby a další výrobky.

Brožura byla realizovaná za podpory nadace Renovabis.

Vloženo 27.8.2023

Příští Světové dny mládeže se budou konat v korejském Soulu v roce 2027

Příští Světové dny mládeže bude v roce 2027 hostit jihokorejský Soul. Oznámil to papež František na závěr nedělní mše v portugalském Lisabonu. Svatý otec pozval mladé ještě před tím na návštěvu Říma v jubilejním roce 2025.

"Příští Světové dny mládeže se budou konat v Asii a bude to v Jižní Koreji, v Soulu. V roce 2027 se tedy přesuneme ze západní hranice Evropy na Dálný východ. Je to krásné znamení univerzality církve a snu o jednotě, jehož jste všichni svědky," řekl papež po závěrečné mši svaté 6. srpna na Světových dnech mládeže v Lisabonu bezprostředně před modlitbou Anděl Páně. Toto oznámení, na které se vždy netrpělivě čeká, se setkalo s hlasitým jásotem a potleskem.

Téměř třicet let po Světovém setkání mládeže na Filipínách (1995) bude příští Světové dny mládeže opět hostit asijská země. Jižní Korea již v srpnu 2014 hostila 6. asijský den mládeže, jemuž předsedal sám papež František, který přicestoval do Soulu a navštívil také města Tedžon, Kkottongnae, Solmoe a Haemi.

Ještě před touto událostí čeká mladé lidi další setkání, a to Jubileum mládeže v rámci Svatého roku, který se bude konat v Římě na téma „Poutníci naděje“.

Vloženo 07.8.2023

Starší aktuality naleznete v archivu

.

Kontakty

Římskokatolická farnost Podolí
Podolí 217
664 03 Podolí u Brna

P. Petr Mareček, farář
Tel.: 723 926 392
E: podoli@dieceze.cz
Úřední hodiny:
Pátek 16:30-17:30 hodin.
Jiný termín je možný po předchozí domluvě.
IČO: 66599164
č.účtu 161028370/0300
Jak pulsujeme